Jak przeprowadzane jest leczenie kanałowe i w jakich przypadkach trzeba je wykonać?

Chociaż endodoncja brzmi tajemniczo, w stomatologii to dział, odpowiadający za diagnozowanie oraz leczenie zmian chorobowych miazgi zębowej. Potocznie rozpoznajemy ten termin jako leczenie kanałowe. Leczenie kanałowe jako jedno z najtrudniejszych zabiegów w stomatologii, wymaga precyzyjnego sprzętu oraz wykształconego chirurga szczękowego.

Choć endodoncja wywołuje wiele obaw wśród pacjentów, dzięki nowoczesności stomatologii nie należy się go obawiać. Endodonta, który wykonuje leczenie kanałowe, korzysta z mikroskopu, dzięki któremu zabieg jest absolutnie precyzyjny. Dzięki użyciu mikroskopu stomatolog endodonta może drobiazgowo przejrzeć zainfekowaną przez bakterie miazgę zęba oraz zdecydować, jaką część zęba trzeba oczyścić. Oprócz tego każdy zabieg leczenia kanałowego wykonywany jest pod znieczuleniem miejscowym, dzięki czemu pacjent nie odczuwa bólu. Poprawnie oczyszczony kanał zębowy nie robi więcej problemów.

Kiedy konieczne jest leczenie kanałowe?

O tym, że normalne leczenie zachowawcze nie zadziała, może świadczyć trudny do zniesienia ból zęba, zmieniona barwa, nadmierna wrażliwość lub opuchlizna lub stan zapalny. W wypadku występowania pierwszych oznak, należy bezzwłocznie zgłosić się do stomatologa, żeby był w stanie sprawdzić, który rodzaj leczenia będzie skuteczniejszy. Zazwyczaj zdarza się tak, że leczenie kanałowe to ostateczna możliwość uratowania silnie zepsutego zęba. Zazwyczaj leczenie kanałowe wymagane będzie wtedy, gdy miazga zęba jest głęboko zaatakowana przez bakterie i próchnicę, dlatego ząb niszczy się dogłębnie.

Leczenia endodontycznego wymagają raczej trudne przypadki. Są to nie tylko zakażenia miazgi zęba, ale też martwica czy zgorzele. Do gabinetu dentystycznego na zabieg endodontyczny odsyłani są też pacjenci z zapaleniem tkanek okołowierzchołkowych. Istnieją także przypadki leczenia endodontycznego, które nie mają źródła wśród urazów i chorób. Na przykład to może być źle przeprowadzony uprzednio zabieg, przez co w kanale zęba zaklinowało się odłamane narzędzie dentystyczne. Dentysta endodonta musi pomóc też w sytuacji niedrożności kanału. Zablokowanie zazwyczaj występuje na skutek zwężenia lub zrośnięcia się kanałów, skomplikowanego przebiegu albo ze względu na jego wadliwe wypełnienie. Bywa tak, że leczenie kanałowe potrzebne jest także po wyjęciu koronowo-korzeniowego wkładu.

Bywa też tak, że pomoc lekarza endodonty niezbędna jest również przed planowanym założeniem protezy. Nim jednak dentysta endodonta przystąpi do działania, wykonuje odpowiednią ilość badań diagnostycznych, jakie pomogą ocenić, czy da się naprawić ząb.

Leczenie kanałowe a wyrwanie zęba?

W wypadku, gdy infekcja jest poważna, dobrze pomyśleć o zastosowaniu leczenia kanałowego. W przeciwnym razie jedynym rozwiązaniem będzie całkowita ekstrakcja zęba. Lukę po usuniętym zębie trzeba niezwłocznie wypełnić, aby uniknąć nowych problemów jamy ustnej. To niestety oznacza nowe wydatki – przez potrzebę zastosowania protezy lub wszczepienia implantu.

Pierwsze symptomy, jakie wskazują na to, że dzieje się coś szkodliwego to przeważnie ćmienie, ból oraz obrzęk zęba. Bardzo często występuje także wrażliwość na ciepło i zimno, a do tego ból towarzyszący pochłanianiu pokarmu oraz napojów. Ponadto da się zauważyć zmianę barwy zęba. W takim przypadku należy od razu umówić na wizytę ze stomatologiem. Występowanie objawów nie za każdym razem oznacza, że potrzebne będzie leczenie kanałowe, ale wizyta będzie niezbędna do wystawienia diagnozy.

Ekstrakcja zęba skutkuje pojawieniem się niekomfortowej luki, którą należy wypełnić nie tylko ze względu na estetykę uzębienia. Luka wywołuje stopniowy zanik kości, a ponadto prowadzi do rozchwiania, a nawet wypadania sąsiednich zębów, jakim brak właściwego podparcia. Co więcej wypełnienie luki zębowej skutkuje dodatkowym kosztem jakim jest wykonanie protezy. Bez względu na to, czy wybierzemy implant stomatologiczny czy np. most , oznacza to dodatkowe wizyty w gabinecie stomatologicznym oraz dalsze leczenie.

Kiedy ekstrakcja stanie się ostatecznym wyjściem z problemu, najlepiej przemyśleć aplikację implantu zębowego. Implanty są niezwykle wytrzymałe, a założone na nich mosty czy korony protetyczne wiernie przypominają naturalne zęby. W większości przypadków, jeśli pacjent odpowiednio troszczy się o higienę jamy ustnej, implanty pozostają nienaruszone dożywotnio oraz są jednymi z najwspanialszych sposobów wypełnienia luki po utraconym zębie.

Jeśli istnieje prawdopodobieństwo uzdrowienia zęba pacjenta, lepiej zdecydować się na zabieg endodontyczny . W przypadku zabiegu endodontycznego ząb w większej części pozostaje naturalny. Zadaniem stomatologa jest tylko odbudowa korony zębowej. W przypadku usuwania zębów uzupełnienie dziury jest potrzebne ze względu na zdrowie całej jamy ustnej.