Jak dobrze należy dbać o implanty zębowe?

Stomatolog nikomu nie musi powtarzać, jak ważna jest pielęgnacja dziąseł i zębów. Jednak pacjenci, którzy zdecydowali się na wszczepienie implantu stomatologicznego, przeważnie pytają w jaki sposób należy troszczyć się o nie, by pozostały w dobrym stanie jak najdłużej.

Implanty zębowe zastępują braki w przypadku straty zębów oraz są jedną ze znanych oraz bardzo wytrzymałych uzupełnień protetycznych. Po właściwie przeprowadzonym leczeniu korzeń implantu spaja się z kością, a umieszczona na nim korona udaje naturalne zęby. O implanty należy troszczyć się tak samo jak dbamy o prawdziwe zęby. Bazą jest oczywiście codzienne mycie, przynajmniej dwa razy w ciągu dnia po posiłku, najlepiej miękką szczoteczką. Warto zdecydować się na stosowanie nici dentystycznych oraz płukanek.

I chociaż implanty nie ulegają korozji ani próchnicy, powinno się troszczyć się o nie z dużą uwagą. Zapominanie o potrzebie mycia zębów po posiłkach może spowodować to, że resztki pokarmów będą zbierać się w okolicy dziąseł. To może doprowadzić do problemów, na skutek których dziąsła zaczną stopniowo osuwały się. W tym przypadku tytanowa śruba implantu zębowego może się uwidocznić. Pełnych zaleceń zawsze udziela stomatolog. W czasie regularnych wizyt kontrolnych na pewno zbada stan implantów oraz stan zębów. Z uwagi na to trzeba co najmniej 2 razy na rok odwiedzić gabinet dentystyczny. Właściwie pielęgnowany implant stomatologiczny utrzymuje się w świetnym stanie oraz służy długie lata.