Jak chronić szkliwo zębów zdaniem dentysty? 

Szkliwo chroni zębinę na całej powierzchni korony zębowej przed wszystkimi negatywnymi czynnikami, które z reguły oznaczają uszkodzenia zębów. Z tego powodu dbanie o szkliwo i umacnianie go jest jednym z najbardziej kluczowych czynności, które powinniśmy wykonywać w trosce o mocne zęby.

Zwykle szkliwo ulega uszkodzeniu z uwagi na 2 czynniki. Pierwszy to kwasy wynikające z bakterii, drugim normalne ścieranie. Zdarza się tak, że na skutek przypadłości np. wady zgryzu czy zgrzytanie zębów (bruksizm), ścieranie szkliwa następuje za wcześnie. Oba te przypadki można naprawić dzięki wizycie u dentysty.

W przypadku szkliwa najbardziej znanym problemem jest demineralizacja, wywoływana przez bakterie i kwasy. Umocnienie szkliwa zębów można wypracować poprzez dobrze dobraną dietę, gdzie np. zminimalizujemy spożycie cukrów. Ogromny wpływ na wzmocnienie i odbudowę szkliwa ma także używanie fluoru. Jego działanie przeciw próchnicy daje skuteczne wyniki, zwłaszcza, jeżeli pacjenci szczotkują zęby pastą z fluorem i często odwiedzają gabinet stomatologiczny na zabiegi fluoryzacji.

Także staranne mycie i właściwa higienizacja, pozwalają utrzymać szkliwo w porządnym stanie. Jeżeli jednak okaże się, że pacjent z różnych względów ma kłopoty ze szkliwem, dobrym sposobem jest konsultacja ze stomatologiem, który sprawdzi, jaka metodą można odnowić albo zastąpić zniszczone szkliwo.