Implanty stomatologiczne tytanowe czy cyrkonowe

Implantologia jest w dzisiejszych czasach najnowszą dziedziną stomatologii. Opiera się na wypełnieniu i odbudowie luk w uzębieniu. Implant to sztuczny korzeń zęba wykonany indywidualnie, w szczególności z tytanu, imitujący wyrwany lub utracony uprzednio naturalny korzeń. Implant stomatologiczny pozwala na wstawienie nowej korony zębowej w miejsce utraconego zęba. Implanty wkręca się w kość wyrostka zębowego.

Korona takiego zęba wstawiana jest na stałe i dopasowywana kolorem i teksturą do pozostałych zębów, by zminimalizować widoczność ubytku. Implanty zębowe mogą zastępować zęby pojedynczo, a także łuki zębowe. Implanty poprawiają komfort pacjenta przy wysokim standardzie jakości. Chirurg stomatolog dobiera najwłaściwsze z dostępnych uzupełnień indywidualnie dla każdego pacjenta. Po zabiegu implanty widziane są jak naturalne zęby.

KIEDY WSTAWIAĆ IMPLANTY ZĘBOWE ?

Jakiekolwiek ubytki zębowe wskazuje się do natychmiastowego odbudowania. Wskutek utraty zęba zwiększa się ryzyko wytworzenia się problemów ze zdrowiem. Sąsiednie zęby mogą przechylać się z zębodołu ze względu na brak podparcia. Co więcej powiększa się obciążenie, co doprowadza do ich ścierania. W miejscu braku zęba zanika kość, przez co w przyszłości może dojść do wypadania następnych zębów. Zakłócony układ żucia niekorzystnie wpływa na stawy, czego skutkiem są nawracające bóle głowy oraz trudności ze snem i mową.

Zazwyczaj implanty wstawia się w wypadku pojedynczych ubytków albo ze względu na estetykę. Brak zębów powoduje deformację twarzy. Ma ona charakterystyczny starczy wygląd: zapadająca się żuchwa, cienkie usta, długi nos oraz liczne zmarszczki. Ponadto implanty zębów zastępują protezy, które są często niewygodne i przeszkadzają w trakcie jedzenia.

PROCEDURA WSZCZEPIENIA IMPLANTU

Początkowym etapem jest wizyta u chirurga stomatologa, podczas której przeprowadza się dogłębną analizę pacjenta i możliwych przeciwwskazań do zabiegu.

Następnie odbywa się wszystkie konieczne badania, tak aby wyeliminować choroby, które mogłyby być przeszkodę. Istotne są badania dotyczące stanu kości.

Dopiero po przeprowadzeniu wszystkich badań i konsultacji chirurg stomatolog aplikuje implanty. Sam zabieg zajmuje kilkadziesiąt minut. Dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego, zabieg jest bezbolesny. Podczas standardowego zabiegu wywierca się w kości otwór, gdzie stomatolog aplikuje implant.

RODZAJE IMPLANTÓW ZĘBÓW

Rodzaj implantów zawsze dobiera lekarz , a przed wyborem obowiązkowa jest konsultacja. Najpopularniejsze z nich i najdłużej aplikowane są implanty tytanowe. Tytan gwarantuje długofalowy czas użytkowania. Minusem tytanowych implantów zębowych jest ich estetyka. Z reguły implant nie powinien być odsłonięty, zdarza się, że dochodzi do obniżenia się linii dziąseł , co prowadzi do uwidocznienia srebrnoszarego koloru implantu.

Zastępnikiem dla implantów tytanowych są cyrkonowe implanty, zwane także implantami ceramicznymi. Uważane są za najbardziej estetyczną metodę, ponieważ przypominają naturalną tkankę zębową i mają wyższą odporność na ścieranie oraz działanie czynników zewnętrznych – na przykład korozję, a także zmiany temperatury .

ZALETY IMPLANTÓW ZĘBOWYCH

Implanty są w głownej mierze trwałym i solidnym uzupełnieniem zębów. Wyglądają i funkcjonują jak zęby naturalne, zapewniają absolutny komfort, dzięki czemu usuwają niepewność tak, jak jest w wypadku luźnych protez. Nie ma konieczności szlifowania zdrowych, pobocznych zębów, tak jak w przypadku mostów protetycznych. Dodatkowo zabezpieczają przed zanikaniem kości, następującym po utracie zębów. Odtwarzają prawidłowe funkcje żucia, co pozwala na spożywanie jedzenia bez ograniczeń.

PRZECIWWSKAZANIA DO WYKONANIA IMPLANTÓW ZĘBOWYCH

Przed umieczczeniem implantu konieczne jest przeprowadzenie szeregu badań. Lekarz ocenia ilość oraz jakość kości, a także stan sąsiadujących zębów. Zazwyczaj organizm dobrze przyswaja implanty, jednak istnieje wiele przeciwskazań.

Absolutnym przeciwwskazaniem są ciąża oraz nieustabilizowana cukrzyca. Możliwość wstawienia implantów odbierają też choroby psychiczne i schorzenia wyniszczające organizm: AIDS, nowotwory, alkoholizm, narkomania. Do tego dolegliwości przyzębia i jamy ustnej, na przykład parodontoza, mogą utrudniać przyjęcie implantu zęba.

IMPLANTY ZĘBOWE – MOŻLIWE POWIKŁANIA

Implanty są ciałem obcym i dlatego istnieje ryzyko odrzucenia. Dobrze przeprowadzony zabieg zmniejsza to ryzyko. Najczęstszymi nieprzyjemnymi skutkami przebiegu leczenia są dyskomfort, opuchlizna tknanek i zasinienie. Może pokazać się również ból, na który przepisuje się leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. W przypadku zwiększenia się węzłów chłonnych, gorączki czy bólu gardła należy niezwłocznie zgłosić się do stomatologa na konsultację.

CENNIK IMPLANTÓW ZĘBÓW

Wszczepienie implantów stomatologicznych to jeden z najdroższych zabiegów w stomatologii.

Ceny są zróżnicowane i wynikają z wielu zmiennych. Wahają się między 1 800 do nawet 5 000 złotych za jedną śrubę. Do kosztów należy także doliczyć cenę diagnostyki, wszczepienia implantu, śruby gojącej, łącznika protetycznego oraz korony protetycznej. Ceny koron też są rozbieżne i uzależnione od ich typu. Im solidniejsze i estetyczniejsze tym cena rośnie. Może to być koszt rzędu od 700 do 1 300 zł.

W przeliczeniu nakład pełnego zabiegu sięga od 4 ,5 do 9 tysięcy złotych.

Więcej dowiecie się na stronie Implanty Toruń