Implanty – gdy nie ma już czego leczyć

Implantologia jest współcześnie najnowocześniejszą dziedziną stomatologii. Opiera się na wypełnieniu i naprawie luk w uzębieniu. Implant to sztuczny korzeń zęba wykonany indywidualnie, zazwyczaj z tytanu, zastępujący wyrwany lub utracony uprzednio naturalny korzeń. Implant stomatologiczny umożliwia zamocowanie nowej korony zębowej w położeniu brakującego zęba. Implanty umieszcza się w kość wyrostka zębowego.

Korona takiego zęba przyczepiana jest na dobre i dopasowywana kolorem i teksturą do naturalnych zębów, by zminimalizować widoczność ubytku. Implanty stomatologiczne mogą imitować pojedyncze zęby, a także łuki zębowe. Implanty podnoszą komfort pacjenta przy jednocześnie najwyższym standardzie jakości. Chirurg stomatolog dopasowuje najwłaściwsze z możliwych uzupełnień specjalnie dla każdego pacjenta. Po zabiegu zębowe odczuwane są jak naturalne zęby.

KIEDY STOSOWAĆ ZĘBOWE?

Wszelkie braki zębowe wskazuje się do bezzwłocznego odbudowania. Na skutek utraty zęba zwiększa się ryzyko wytworzenia się problemów ze zdrowiem. Sąsiednie zęby mogą pochylać się z zębodołu czego powodem jest brak podparcia. Ponadto zwiększa się obciążenie, co doprowadza do ich ścierania. W miejscu ubytku zanika kość, przez co w przyszłości może dojść do wypadania zdrowych zębów. Zaburzony układ żucia negatywnie wpływa na stawy, co przyczynia się do nawracających migren oraz kłopotów ze snem i mową.

Zazwyczaj implanty wstawia się w wypadku braku pojedynczych zębów albo z uwagi na estetykę. Braki powodują zmiany w rysach twarzy. Ma ona charakterystyczny starczy wygląd: zapadająca się szczęka, długi nos oraz liczne zmarszczki. Ponadto implanty stomatologiczne zastępują protezy, które są często niekomfortowe i zawadzają w trakcie jedzenia.

PROCEDURA WSZCZEPIENIA IMPLANTU

Początkowym etapem jest konsultacja u stomatologa, w trakcie której przeprowadza się dogłębną analizę pacjenta i potencjalnych przeciwwskazań do zabiegu.

Następnie wykonuje się wszystkie niezbędne badania, tak aby wykluczyć choroby, które mogłyby być przeszkodę. Istotne są badania dotyczące stanu kości.

Dopiero po odbyciu wszelkich badań i konsultacji chirurg stomatolog wszczepia implanty. Sam zabieg zajmuje kilkadziesiąt minut. Dzięki użyciu znieczulenia miejscowego, zabieg nie boli. Podczas standardowego zabiegu wywierca się w kości otwór, gdzie chirurg stomatolog aplikuje implant.

RODZAJE IMPLANTÓW ZĘBÓW

Rodzaj implantów zawsze dobiera lekarz stomatolog, a wybór poprzedza konsultacja. Najbardziej znane z nich i najdłużej aplikowane są implanty tytanowe. Tytan zapewnia długofalowy okres użytkowania. Minusem tytanowych implantów stomatologicznych jest ich estetyka. Z reguły implant nie powinien być widoczny, w niektórych przypadkach dochodzi do odsłonięcia obszaru szyjek zębowych , co prowadzi do uwidocznienia tytanowej części implantu.

Zastępnikiem dla implantów tytanowych są cyrkonowe implanty, nazywane także implantami ceramicznymi. Uznawane są za najestetyczniejszą metodę, ponieważ imitują naturalną tkankę zębową i są bardziej odporne na ścieranie oraz działanie elementów zewnętrznych – korozję, a także zmiany temperatury otoczenia.

ZALETY IMPLANTÓW STOMATOLOGICZNYCH

Implanty są przede wszystkim trwałym i pewnym uzupełnieniem zębów. Wyglądają i sprawują się jak naturalne zęby, zapewniają absolutny komfort, dzięki czemu redukują niepewność tak, jak jest w wypadku luźnych protez. Nie wymagają piłowania , pobocznych zębów, tak jak w wypadku mostów protetycznych. Ponadto chronią przed zanikiem kości, który następuje po stracie zębów. Odtwarzają właściwe funkcje żucia, co umożliwia spożywanie jedzenia bez ograniczeń.

PRZECIWWSKAZANIA DO WYKONANIA IMPLANTÓW STOMATOLOGICZNYCH

Przed wstawieniem implantu konieczne jest zrealizowanie szeregu badań. Lekarz stomatolog ocenia jakość oraz ilość kości, a także stan pozostałych zębów. Zwykle organizm dobrze przyswaja implanty, jednak istnieje sporo przeciwwskazań.

Bezwarunkowym przeciwwskazaniem są ciąża oraz nieustabilizowana cukrzyca. Możliwość zastosowania implantów wykluczają też choroby psychiczne oraz schorzenia wyniszczające organizm: AIDS, nowotwory, alkoholizm, narkomania. Również choroby przyzębia i jamy ustnej, takie jak parodontoza, mogą utrudniać przyjęcie implantu .

IMPLANTY ZĘBOWE – MOŻLIWE POWIKŁANIA

Implanty są ciałem obcym i dlatego istnieje ryzyko odrzucenia. Właściwy zabieg zmniejsza to ryzyko. Najczęstszymi nieprzyjemnymi skutkami przebiegu leczenia są dyskomfort, opuchlizna tkanek i zasinienie. Może wystąpić również ból, na który przepisuje się leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. W przypadku powiększenia się węzłów chłonnych, gorączki czy bólu gardła należy niezwłocznie umówić się na wizytę do stomatologa na konsultację.

CENY IMPLANTÓW STOMATOLOGICZNYCH

Wstawienie implantów to jeden z najdroższych zabiegów z dziedziny stomatologii.

Ceny są zróżnicowane i wynikają z wielu zmiennych. Wahają się między 1600 do nawet 4 000 złotych za jedną śrubę. Do kosztów należy również wliczyć cenę diagnostyki, wszczepienia implantu, łącznika protetycznego, śruby gojącej i korony protetycznej. Ceny koron też są rozbieżne i zależne od ich rodzaju. Im solidniejsze i estetyczniejsze tym cena jest wyższa. Może to być koszt rzędu od 600 do 1 400 złotych.

W przeliczeniu nakład pełnego zabiegu sięga od 4 do 8 tysięcy zł.