Implanty: co warto wiedzieć?

Implanty zębowe jako efektywny środek wypełnienia przerwy po utraconym zębie, mogą być zastosowane przez właściwie każdego pacjenta. Aktualnie nie ma przeciwwskazań też w stosunku do pacjentów po chorobach nowotworowych albo takich z ustabilizowaną cukrzycą. Jedynymi ograniczeniami są ciąża oraz nałogowe palenie papierosów.

Za pomocą implantów można wypełniać nie tylko pojedyncze braki, ale także cały komplet zębów. Implanty są również idealnym oparciem dla protez – mostów protetycznych lub całkowitych uzupełnień. Dodatkowo część pacjentów wybiera wszczepienie implantów ze względu na ich trwałość. Przyjmuje się, że, tego typu wypełnienie we właściwie pielęgnowanej i higienizowanej jamie ustnej, wystarczy pacjentowi do końca życia. Z tego powodu to ważne, by systematycznie czyścić zęby.

W odróżnieniu od pozostałych protez, przed wstawieniem implantów nie ma potrzeby szlifowania naturalnych zębów i najlepiej ze wszystkich odwzorowują naturalny wygląd koron zębowych. Dzięki nim zatrzymuje się proces zanikania kości w żuchwie albo w szczęce, a poprzez wypełnienie dziury, inne zęby uzyskują niezbędne im wsparcie. Zabieg implantacji jest bezbolesny, ponieważ wykonuje się z miejscowym znieczuleniem, a samo odrzucenie implantu zdarza się rzadko. Jeżeli chodzi o ceny leczenia implantami, są one ustalane w zależności od ilości, typu implantu oraz zastosowanych materiałów.