Higiena jamy ustnej dziecka

Zazwyczaj nie zastanawiamy się, jak istotne jest wypracowywanie przez dziecko właściwych przyzwyczajeń. Zwykle bywa tak, że dzieci błędnie dbają o zęby, z tego powodu są mocniej narażone na rozwój próchnicy. Nie powinno się tego lekceważyć, dlatego że chore zęby mleczne mogą mieć wpływ na wyrost zębów stałych. W ciągu wymiany zębów może dojść do wielu nieprawidłowości. Choćby z uwagi na to, że w trakcie tego procesu w jamie ustnej malucha mieści się o wiele lub za mało zębów. To z kolei może być czynnikiem występowania wad szczęki.

Próchnica zębów to choroba zakaźna, która bez problemu przenosi się z zęba na ząb. Z tej przyczyny bez problemu może przenieść się z mleczaków na zęby stałe. Ponadto skutkiem choroby może stać się wczesna strata mleczaków, która niekorzystnie oddziałuje na budowę mięśni i kości twarzy. Chore zęby zwykle sprawiają ból. Z tej przyczyny wizyty w gabinecie dentystycznym są wymagane już we wczesnym etapie wzrostu dziecka.

Dla każdego gabinetu dentystycznego podstawowym celem jest, żeby dzieci czuły się w nim bezpiecznie. Zapoznanie z dentystą oraz życzliwe zachęcanie dziecka do wizyt w gabinecie dentystycznym jest niezbędną częścią adaptacji. Odpowiednia nauka czyszczenia zębów oraz systematyczne wizyty u dentysty uczą dzieci poprawnej pielęgnacji jamy ustnej. Zdrowe oraz czyste ząbki cieszą pacjentów w każdym wieku.