Endodoncja

Choć endodoncja jest mniej znanym terminem, w stomatologii to dział, obejmujący rozpoznawanie oraz leczenie zmian chorobowych miazgi zębowej. W większości rozpoznajemy ten termin jako leczenie kanałowe. Co do zasady leczenie endodontyczne zalicza się do jednych z trudniejszych zabiegów stomatologicznych. Pomimo tego, dzięki nowoczesnym technologiom oraz umiejętnościom endodonty, czyli stomatologa zajmującego się tym leczeniem, leczenie  kanałowe przebiega bardzo dobrze. Współczesne zabiegi leczenia kanałowego przeprowadzane są przeważnie pod mikroskopem, co gwarantuje niezbędną widoczność zaatakowanej miazgi zęba.

Leczenia kanałowego wymagają dość ciężkie przypadki. To nie tylko próchnicze infekcje miazgi zęba, ale też martwica czy zgorzele. Do gabinetu dentystycznego na zabieg kanałowy zapisywani są też pacjenci cierpiący na zapalenie tkanek okołowierzchołkowych. Bywa też tak, że pomoc endodonty konieczna jest także przed leczeniem protetycznym. Zanim jednak stomatolog endodonta podejmie się działania, wykonuje szereg badań diagnostycznych, jakie ocenią, czy da się naprawić ząb.

Chociaż endodoncja wywołuje wiele obaw wśród pacjentów, nowoczesność stomatologia sprawia, że nie ma się czego bać. Każdy zabieg endodontyczny wykonywany jest ze znieczuleniem miejscowym, dlatego pacjent nie odczuwa bólu. Prawidłowo oczyszczony kanał zębowy nie sprawia więcej problemów.