Endodoncja

Choć endodoncja jest mniej znanym terminem, w stomatologii to dział, obejmujący diagnozowanie oraz leczenie chorób miazgi zębowej. Potocznie rozpoznajemy ten termin jako leczenie kanałowe. Z reguły leczenie endodontyczne należy do trudniejszych zabiegów stomatologicznych. Mimo to, dzięki nowym technologiom oraz zdolnościom endodonty, czyli dentysty zajmującego się takim leczeniem, leczenie  endodntyczne przebiega pomyślnie. Współczesne zabiegi leczenia endodontycznego przeprowadzane są przeważnie pod mikroskopem, co zapewnia dobrą widoczność zaatakowanej miazgi zęba.

Leczenia endodontycznego wymagają raczej trudne przypadki. Są to nie tylko zakażenia miazgi zęba, ale także martwica czy zgorzele. Do gabinetu stomatologicznego na zabieg kanałowy zapisywani są także pacjenci z zapaleniem tkanek okołowierzchołkowych. Zdarza się, że reakcja lekarza endodonty konieczna jest także przed planowanym leczeniem protetycznym. Nim jednak stomatolog endodonta przystąpi do działania, wykonuje odpowiednią ilość badań diagnostycznych, jakie ocenią, czy można uratować ząb.

Chociaż endodoncja nie kojarzy się pacjentom dobrze, dzięki nowoczesności stomatologii nie należy się go bać. Każdy z zabiegów endodontycznych przeprowadzany jest pod znieczuleniem miejscowym, dzięki czemu zabieg nie boli. Prawidłowo opracowany kanał zębowy nie sprawia więcej problemów.