Dolegliwości związane z wyrzynaniem zębów mądrości

Wyrastanie ósemek może powodować problemy. W dużym stopniu okres wyrzynania się ósemek jest przeciągły i w wielu przypadkach bolesny. Nie u każdego ósemki w ogóle się wyrzynają. Zdarza się, że wyrasta tylko 1-2, niekiedy nie rosną w ogóle. Regulują to czynniki genetyczne i często ilość miejsca w jamie ustnej. Towarzyszące wyrastaniu ósemek ból czy obrzęk dziąsła nie za każdym razem świadczą o tym, że wyrzynają się w sposób niewłaściwy. Mimo to warto umówić się na wizytę w klinice dentystycznej, żeby uniknąć nieprzyjemnych skutków niepoprawnego wyrzynania się ósemek.

Kłopot zjawia się w sytuacji, kiedy wyrzynanie ósemek jest błędne. Na przykład kiedy rosną wykrzywione lub ponad linię zębów, wpijają się w policzek, drażnią dziąsła albo stają się zębami zatrzymanymi. Najmocniejszy ból może występować z uwagi na nacisk na pozostałe zęby, a także kiedy w pobliżu występuje próchnica. Obok bólu w czasie wyrastania ósemek może pojawić się również szczękościsk, gorączka, a nawet obrzęk oraz stan zapalny. Wystąpienie takich symptomów nie za każdym razem kończy się na ekstrakcji ósemek, ale oczywiście dentysta powinien obejrzeć kłopot.

Niekiedy jest tak, że ósemki dentysta usuwa zapobiegawczo, dlatego że w wielu przypadkach utrzymanie ich czystości jest ciężkie, co w wielu przypadkach prowadzi do pojawienia się próchnicy. Obok wyrwania ósemek dentysta może wesprzeć pacjenta także innymi metodami. By usprawnić czas wyrastania, może naciąć dziąsło i zalecić antybiotyki lub środki przeciwbólowe.