Do czego służy wkład koronowo-korzeniowy

Leczenie stomatologiczne czasami jest wymagające, zwłaszcza, kiedy stan zębów wymaga poważnego leczenia kanałowego. Zwykle leczenie kanałowe obejmuje poważne przypadki, w jakich zęby są mocno zepsute w wyniku np. próchnicy, jednak wciąż można je uratować bez potrzeby usuwania. W takich sytuacjach po przebyciu leczenia przydatne jest wypełnienie utworzonych ubytków – tzw. odbudowa zęba.

Stałym wypełnieniem protetycznym dobrym w takich sytuacjach jest wkład koronowo-korzeniowy. Zwykle stosuje się go, gdy korzeń zęba ciągle jest zdrowy i właściwie zaczepiony w zębodole, ale koronę zęba należy odbudować. Wkład koronowo-korzeniowy ma wygląd śruby lub sztyftu, którą przytwierdza się do korzenia, a potem protetyk na stałe zakłada na niego koronę protetyczną.

W ten sposób ząb zostaje w pełni odnowiony i może całkiem wiernie zastępować ząb naturalny. W zależności od typu surowca, z jakiego będzie zrobiony wkład i korona protetyczna. Materiałami, które z reguły są używane w tym celu są cyrkon, włókno szklane lub metal. Stopniowo praktycznie rezygnuje się z metalu ze względu na niższą estetykę i ewentualność rdzewienia. Włókno szklane jest dość elastyczne i trwałe, dlatego w przypadku potrzeby, można je wyciągnąć, bez uszkodzenia korzenia. Cyrkon natomiast jest najwytrzymalszym i najbardziej biozgodnym materiałem, ale jego koszt jest również wyższy.