Do czego służą licówki

Licówki stomatologiczne należą do grupy stałych uzupełnień protetycznych, jakich głównym celem jest naprawa estetyki uśmiechu. Są to cienkie nakładki zakładane na powierzchni zębów. Dzięki nim stomatolog polepsza wygląd, kształt oraz kolor pojedynczych zębów. Przede wszystkim sprawdza się to , kiedy są one martwe, nierówne oraz brzydko przebarwione. Tak można ujednolicić pojedyncze zęby poprzez wydłużenie, skrócenie, zwężenie albo poszerzenie korony zęba. Licówka dobrze kryje też przy złamanym brzegu siecznym w przednim zębie. Zazwyczaj pacjenci decydują się na to rozwiązanie, chcąc usunąć przerwę między jedynkami, czyli diastemę.

Licówki nakłada się na powierzchni zębów, ale aby to się udało, zęby trzeba przygotować. W pierwszej kolejności muszą zostać odpowiednio oczyszczone. Z tego względu przed zaaplikowaniem licówek dobrze wykonać skaling, piaskowanie i fluoryzację. Co więcej zęby, na jakie będą zaaplikowane licówki, muszą zostać oszlifowane. Szlifowanie zębów, choć wydaje się straszne, nie boli. Dentysta dba o to, by zabiegi były komfortowe .

Zaletą licówek dentystycznych jest to, że można je bardzo precyzyjnie dobrać do normalnego koloru zębów pacjenta. W taki sposób są prawie niezauważalne, a nadają planowany kształt i wygląd. Licówki stomatologiczne są całkiem trwałe, ale należy je wymieniać lub odświeżać. W zależności od materiału, z którego są zrobione (np. porcelanowe mogą służyć nawet na ok. 10 lat) i zachowywania higieny, będą w świetnym stanie przez parę lat.