Dlaczego powinno się zdejmować przed spaniem ruchome protezy zębów?

Niezależnie od tego, jak starannie proteza zębowa ruchoma została dobrana do jamy ustnej pacjenta, jest kilka powodów, które sprawiają, że z protezami zębowymi nie należy zasypiać. Jedną z głównych przyczyn, dla jakich powinno się zdejmować protezę do snu, jest to, że odkładają się na niej bakterie. Zdania stomatologów są zdecydowane. By proteza służyła poprawnie, należy ją regularnie myć i pielęgnować. Czyszczenie jamy ustnej i dokładne mycie protezy ma znaczący wpływ na powstrzymywanie rozmnażania bakterii i utrzymywanie zdrowia.

Co ważne, używając ruchomej protezy, często przeszkadza obcieranie dziąseł. Podrażnienia i obtarcia mogą wzbudzać nawet zapalne stany dziąseł, z tego powodu warto wyznaczyć czas na odpoczynek błonom śluzowym w ciągu nocy. Dodatkowym ważnym czynnikiem świadczącym o tym, że należy wyjmować protezę do snu jest możliwość zadławienia. W ciągu nocy, nie jesteśmy świadomi naszych zachowań, co może skutkować uszkodzeniem albo nawet połamaniem protezy i zadławieniem.

W sytuacji, gdy nie jest się pewnym jak należy dbać o protezę, warto przedyskutować swoje obawy ze stomatologiem. Należy pamiętać, że regularna pielęgnacja protezy pomaga zachować ją w korzystnym stanie na dłużej. Zębowe protezy zazwyczaj służą 5-7 lat. Po tym czasie wyrabiają się i należy zastąpić je nowymi, by mieć pewność, że są poprawnie dostosowane.