Czym się kierować kupując pastę do zębów?

Pasta do zębów, jako jeden z bazowych elementów pielęgnacji zębów, powinna mieć skuteczne działanie. Wśród niezliczonych past znanych na rynku znajdują się między innymi pasty wybielające, dla dzieci lub dla wrażliwych zębów. Kupując pastę do zębów najlepiej odczytać substancje zawarte w składzie.

Najważniejszymi wyznacznikami są stężenie fluoru i współczynnik ścieralności RDA. Fluor chroni zęby przed rozwojem próchnicy, wspiera szkliwo i zapobiega zbieraniu się bakterii. Według przepisów w pastach może znaleźć się od 1000 do 1500 ppm związków fluoru. Im większa ilość tym silniejsze działanie.

Z kolei współczynnik ścieralności określa ilość substancji ściernych oraz polerujących powierzchnie zębów, jakie zawiera konkretna pasta. Dla oka są niewidoczne, jednak podczas szczotkowania usuwają osad nazębny. W pastach dla wrażliwych zębów jest niewiele substancji ściernych. Im większa ich ilość znajduje się w paście  tym wyższe ryzyko starcia szkliwa. Past z bardzo wysokim współczynnikiem RDA nie powinno się stosować za długo.

Warto zwrócić uwagę także na substancje pieniące, jakie mają antybakteryjne działanie i substancje nadające barwę i smak pasty. Część z nich może być pochodzenia chemicznego, a część naturalnego. Warto zapytać swojego dentystę, którą pastę najbardziej poleca, szczególnie, że wie, z jakimi dolegliwościami mierzy się jego pacjent.