Czym są licówki zębowe

Licówki należą do grupy uzupełnień protetycznych stałych, jakich głównym celem jest odnowa estetycznego uśmiechu. Licówki to cienkie nakładki aplikowane na przodzie zębów. Używając ich dentysta naprawia wygląd, kształt oraz kolor poszczególnych zębów. Głównie sprawdza się to na przykład, gdy są one nierówne, martwe albo mocno przebarwione. Tak można ujednolicić odrębne zęby poprzez wydłużenie, skrócenie, poszerzenie lub zwężenie korony zębowej. Licówka rozwiązuje problem także przy złamanym siecznym brzegu w przednim zębie. Przeważnie pacjenci sięgają po licówki, chcąc wyeliminować przerwę między jedynkami, czyli diastemę.

Licówki nakłada się na powierzchni zębów, ale aby to się udało, zęby należy przygotować. W pierwszej kolejności muszą być odpowiednio oczyszczone. Dlatego przed nałożeniem licówek dobrze wykonać skaling, piaskowanie oraz fluoryzację. Ponadto zęby, na które będą założone licówki, muszą być oszlifowane. Szlifowanie zębów, chociaż brzmi strasznie, nie boli. Stomatolog dba o to, żeby zabiegi były wysoce komfortowe .

Plusem licówek jest to, że można je bardzo dokładnie dopasować do koloru zębów pacjenta. To sprawa, że stają się prawie niewidoczne, a zapewniają planowany wygląd i kształt. Licówki są całkiem trwałe, ale trzeba je odświeżać albo wymieniać. W zależności od tego, z czego są zrobione (np. porcelanowe nie zmieniają się nawet przez 10 lat) oraz utrzymywania higieny, pozostaną w najlepszym stanie na parę lat.