Czym są korony protetyczne w stomatologii

Korony protetyczne mają w stomatologii duże zastosowanie. Przede wszystkim zastępują pojedyncze zęby, jakie zostały zniszczone albo wymagają rekonstrukcji np. po leczeniu kanałowym. Korony wstawia się również na implantach w przypadku, gdy potrzebne jest wypełnienie zupełnego braku zęba.

Korony zębowe wykonywane są także z wielu surowców. Obecnie zazwyczaj wykorzystywane są korony porcelanowe lub cyrkonowe na podbudowie ceramicznej. Największą zaletą takiego sposobu rekonstrukcji zębów jest to, że korony charakteryzuje wysoka trwałość. Za pomocą koron można zamaskować wszelkie defekty zębów, na przykład kiedy zostały z jakiegoś powodu uszkodzone albo nie są już tak estetyczne jak kiedyś. To dlatego, że korony swoim kształtem przypominają naturalne zęby i podnoszą estetykę jamy ustnej.

Pod koronami można zakryć nierówności albo przebarwienia. By stało się to możliwe należy oszlifować ząb pod takie wypełnienie. Nie trzeba jednak tego robić w przypadku koron na implantach. Podczas takich zabiegów chirurg stomatolog nie narusza w żaden sposób pozostałych zębów, a jedynie wypełnia pustkę między nimi. Cena korony protetycznej przyjmuje wartość uzależnioną od z surowca, z jakiego ją wykonano. Cenę korony podbija też to, czy jest zaaplikowana na ząb lub jego resztki, czy na implant.