Czym jest most protetyczny?

Dziurę po utraconym zębie trzeba wypełnić nie tylko z uwagi na estetykę uśmiechu, ale także z uwagi na kondycję innych zębów. Obok technik wypełnienia przerwy takich, jak protezy ruchome albo implanty, są mosty protetyczne.

Zastosowanie protetycznego mostu umożliwia uzupełnienie przerwy po usuniętym zębie, zakładając go na naturalne zęby pacjenta. Mosty są zbudowane z trzech elementów: 2 filarów, czyli koron zębowych, które mocuje się na zęby w sąsiedztwie  przerwy oraz z przęsła, które uzupełnia lukę. Taka technika odbudowy jest o tyle funkcjonalny, że stosuje się go na stałe, co jest zdecydowanie bardziej komfortowe w przeciwieństwie do protez ruchomych.

Kryterium, które trzeba spełnić, żeby móc zastosować protetyczny most, jest obecność pobocznych zębów, które będą wsparciem dla mostu. Aby protetyczny most mógł zostać zamocowany dentysta obrabia zęby pacjenta i przystosowuje je do pełnienia funkcji oparcia.

Protetyczne mosty są na tyle wygodne, że aplikuje się je często w przypadku dziur na większą liczbę zębów niż jeden. Wbrew obawom części pacjentów, mosty protetyczne tak przylegają do jamy ustnej, że drobinki pokarmu nie wchodzą pod nie. To zapewnia wysoki komfort.

Inną zaletą mostów protetycznych jest to, że stanowią praktyczne uzupełnienie i jednocześnie odtwarzają utracone zęby na poziomie estetycznym i funkcjonalnym.