Czym jest kiretaż w stomatologii

Kiretaż to w leczeniu stomatologicznym zabieg zaliczający się do leczenia przyzębia. Jego celem jest wyczyszczenie kamienia nazębnego zalegającego w kieszeni dziąsłowej. Odkładający się blisko dziąseł osad, może powodować stany zapalne i przyczynia się do powstawania przykrych chorób. Jeżeli kamień nazębny gromadzi się w kieszonkach dziąsłowych, popularne zabiegi higienizacyjne, na przykład skaling czy piaskowanie, mogą nie być wystarczające.

Kiretaż jest zamknięty lub otwarty a zależy to od tego, jak głębokie są kieszonki dziąsłowe. Kiedy są głębokie, potrzebny będzie otwarty kiretaż. Różnica tkwi tym, że przy otwartym kiretażu trzeba naciąć dziąsło i ta metodą odkryć korzeń. Przy kiretażu zamkniętym, nie trzeba tego robić. Ten zabieg dentystyczny wykonuje się po zastosowaniu znieczulenia miejscowego, ale po zabiegu zwykle pojawiają się pewnie niedogodności. To na przykład zasinienie, obrzęk albo na przykład niewielka ilość krwi w ślinie.

Aby załagodzić te dolegliwości trzeba brać przepisane przez dentystę antybiotyki i środki przeciwbólowe. Trzeba też przenieść się na lekką dietę półpłynną, która sprawia, że pacjent ogranicza gryzienie i nie nadwyręża leczonego obszaru. Podczas gojenia się dziąseł przyda się również ostrożne mycie jamy ustnej. Normalne nitkowanie, szczotkowanie albo irygacja mogą urazić.

Choć gojenie po kiretażu wymaga czasu, za sprawą tego zabiegu pacjent uniknie zapaleń i chorób wywoływanych obecnością osadu w okolicach dziąseł.