Czym jest aparat retencyjny?

Leczenie ortodontyczne często wymaga cierpliwości oraz czasu pacjentów. Zastosowanie aparatu ortodontycznego, choć przynosi niezwykłe efekty, nie jest ostatnim przyrządem, korygowania wad zgryzu oraz wyrównywania uśmiechu. Dla pełnego efektu, często po przeprowadzeniu leczenia aparatem ortodontycznym, wykorzystuje się tak zwany aparat retencyjny nazywany też retainerem. Jego fundamentalnym celem jest podtrzymanie rezultatów wypracowanych przez wcześniej noszony aparat na zęby. Zdarza się, że niektóre zęby mogą przesuwać się na wcześniejsze nieprawidłowe położenia, dlatego, by przeciwdziałać temu procesowi, należy założyć aparat retencyjny.

O tym, jak długo aparat retencyjny będzie potrzebny zębom pacjenta, decyduje ortodonta. Zazwyczaj to połowa czasu, który poświęciliśmy na leczenie aparatem aparatem na zęby, jednak bywa także tak, że retainer musi być stosowany dłużej – nawet do końca życia. Na ponowne przemieszczanie się zębów zwykle wpływa wiele elementów np. wiek oraz wynikające z tego wyżynanie się nowych zębów u mniejszych pacjentów.

Użycie retainera daje pewność, że skutek leczenia ortodontycznego będzie stabilny, a skorygowane zęby, zostaną na poprawnych miejscach. Pacjenci, którzy używają aparatu retencyjnego, tak jak w przypadku aparatu ortodontycznego, powinni pamiętać o porządnej oraz dokładnej higienie jamy ustnej. Tak samo istotna jest regularna opieka oraz konsultacja lekarza ortodonty.