Czy warto używać płyn do płukania ust?

Choć warto używać płyn do odświeżania ust, nie wolno traktować go jako zamiennika szczotkowania, tylko jako uzupełnienie ogólnej pielęgnacji. Według dentystów fundamentem właściwiej troski o zęby jest oczywiście przynajmniej dwukrotne czyszczenie w ciągu dnia. Warto wzbogacić ją dodatkowo o płyn do odświeżania ust.

Stomatolodzy zalecają kupowanie płynu przede wszystkim dlatego, że dociera do mało dostępnych zakamarków w jamie ustnej. Często dzięki stosowaniu płynu wymywamy zebrany osad z miejsc, gdzie trudno dotrzeć szczoteczką. Ponadto składniki aktywne płynu wspierają działanie pasty do zębów i wyrównują pH ust. Ponadto w zależności od przeznaczenia mogą mieć działanie wybielające, łagodzące, chroniące dziąsła albo np. odświeżające . Są takie, co wzmacniają szkliwo albo przyspieszają naprawę błon śluzowych. Warto zwrócić uwagę na skład, szczególnie dlatego, że stomatolodzy przestrzegają przed płynami mającymi w składzie alkohol. Alkohol łatwo wysusza jamę ustną, a przecież płyn powinien pomagać a nie szkodzić. Trzeba również zwrócić uwagę na ilość przyjmowanego fluoru, bo jego zbyt wysokie dawki nie są dobre dla zębów.

Powinno się więc używać płyn do odświeżania ust jako wsparcie codziennej pielęgnacji niekoniecznie nawet zaraz po myciu zębów. W tym doskonale sprawują się ziołowe płukanki, które także walczą z bakteriami.