Czy trzeba kupować nici dentystyczne?

Każdy, kto chciałby jak najlepiej dbać o swoje zęby, powinien skupić uwagę w głównej mierze na higienie i częstym wybieraniu się do stomatologa. Porządne czyszczenie zębów zmniejsza ryzyko powstawania ubytków i zapaleń jamy ustnej. Oprócz szczoteczki do zębów doskonałym sposobem do usuwania płytki nazębnej i resztek jedzenia są dentystyczne nici. Niestety, mimo wysokiej dostępności i różnorodności nitek, większość osób o nich zapomina.

Nicią stomatologiczną usuwa się pozostałości pokarmów i płytkę nazębną z pomiędzy zębów. Cała umiejętność bazuje na tym, aby prawidłowo włożyć nić pomiędzy zęby i stosować zawsze nowego fragmentu nici. Każdy ząb powinien zostać oczyszczony pojedynczo, ruchem od dziąsła do górnej części zęba. Należy pamiętać o wykonywaniu ruchów pionowych – nigdy z boku na bok. Nić dentystyczna powinna być cały czas napięta i obejmować ząb od przodu lub od tyłu, mniej więcej w kształcie litery C.

Choć nitkowanie zdaje się proste, według niektórych osób wymaga ćwiczeń. W przypadku wahań warto skorzystać z usług gabinetu stomatologicznego. Dentysta albo higienistka dentystyczna z pewnością zademonstruje instruktarz właściwego używania nici, np. podczas wizyty higienizacji zębów. Warto stosować nici stomatologiczne, z uwagi na ich możliwość dojścia do przestrzeni, z którymi nie zawsze radzi sobie szczoteczka. Dzięki niciom mamy pewność skuteczniejszej pielęgnacji jamy ustnej.