Czy należy zdejmować przed spaniem ruchomą protezę zębów?

Nieważne, jak dokładnie proteza zębowa ruchoma była dostosowana do jamy ustnej pacjenta, istnieje kilka czynników, które sprawiają, że z protezami zębowymi nie powinno się spać. Jedną z bazowych przyczyn, dla jakich trzeba wyjmować protezę do snu, jest to, że odkładają się na niej bakterie. Polecenia stomatologów są jednoznaczne. By proteza służyła bez zastrzeżeń, powinno się ją regularnie myć oraz pielęgnować. Mycie jamy ustnej oraz dokładne mycie protezy ma duży wpływ na hamowanie rozmnażania bakterii oraz utrzymywanie zdrowia.

Co więcej, używając ruchomej protezy, jesteśmy narażeni na obcieranie dziąseł. Podrażnienia i obtarcia mogą wzbudzać nawet stany zapalne dziąseł, dlatego warto wyznaczyć czas na wytchnienie błonom śluzowym w ciągu nocy. Innym istotnym czynnikiem świadczącym o tym, że należy zdejmować protezę na noc jest możliwość zadławienia. W czasie snu, nie jesteśmy zupełnie świadomi naszych działań, co może skończyć się uszkodzeniem albo nawet połamaniem protezy oraz zadławieniem.

W przypadku, kiedy nie jest się pewnym jak powinno się postępować z protezą, warto przedyskutować swoje obawy z dentystą. Należy pamiętać, że regularna pielęgnacja protezy pomaga zachować ją w niezłym stanie na dłużej. Protezy zębowe z reguły służą 5-7 lat. Później wyrabiają się i powinno się wymienić je na nowe, aby mieć pewność, że są właściwie dostosowane.