Czy aparat ortodontyczny przeszkadza w leczeniu zębów?

To, czy można naprawiać zęby w trakcie leczenia ortodontycznego, zdecydowanie ciekawi pacjentów, co noszą aparat stały. Nie można zdejmować go samodzielnie, dlatego po wystąpieniu problemów niezbędna jest wizyta w gabinecie stomatologa ortodonty. Przed rozpoczęciem leczenia aparatem ortodontycznym każdy pacjent powinien zatroszczyć się o to, aby jego zęby zostały całkowicie wyleczone. W ten sposób minimalizuje się ryzyko dodatkowych wizyt naprawczych w czasie noszenia aparatu na zęby. Nie ma jednak przeciwwskazań do naprawy zębów, gdy pacjent ma aparat stały na zęby.

Korzystanie z aparatu na zęby wiąże się ze zwiększoną koniecznością troski o zęby. Ze względu na zamocowane na powierzchni zębów i pozostałe fragmenty konstrukcji aparatu , usuwanie resztek i osadów jedzenia jest nieco trudniejsze. To oznacza, że pacjenci leczący się ortodontycznie muszą dokładniej czyścić zęby, zwłaszcza w pobliżu aparatu na zęby. Niedopatrzenie higieny w tym czasie, może oznaczać, że na wcześniej zdrowych zębach znajdą się zmiany próchnicowe. W tej sytuacji należy udać się na wizytę w gabinecie dentysty. Zignorowanie próchnicy ze względu na ortodontyczny aparat może spowodować nieprzyjemne skutki. Próchnica z łatwością atakuje na inne zęby, więc bezpieczniej usunąć problem.

Leczenie w trakcie korzystania z aparatu jest możliwe. Jeśli aparat uniemożliwia dojście do podniszczonego zęba, można go ściągnąć na czas leczenia. Taki zabieg nie przeszkodzi w skuteczności ortodontycznego leczenia.