Co według stomatologów należy robić po ekstrakcji zęba?

Dentysta przeważnie dostosowuje sposób leczenia, aby oszczędzić zęby pacjenta, ale bywa tak, że usuniecie zęba jest ostatecznym możliwym wyjściem z problemu pacjenta. W takiej sytuacji stanowczo trzeba stosować się zaleceń stomatologa. To bardzo kluczowe, by uniknąć komplikacji, a sam etap gojenia przebiegał szybko oraz bezpiecznie.

Na początek trzeba zgodnie z poleceniami zatrzymać krwawienie, przygryzając chroniący ranę jałowy gazik. Poza tym powinno się uważać, ze preparatami przeciwbólowymi. Znieczulenie ustępuje niezbyt długo od chwili zabiegu, a ból może okazać się silny. W tej kwestii trzeba bez wyjątku stosować się zaleceń stomatologa, z uwagi na to, że przesadne przyjmowanie leków przeciwbólowych może okazać się groźne dla organizmu.

Po powrocie do domu warto stosować chłodny okład, by pomniejszyć ryzyko wystąpienia opuchlizny. Jeżeli chodzi o spożywanie pokarmów, przez początkowe 2 godziny nie należy ani jeść, ani pić. Po upływie dwóch – trzech można spożyć coś lekkiego, zwłaszcza w formie płynnej lub papkowatej. Nie powinno się jeść twardych i chrupkich lub pikantnych i gorących potraw. Jeżeli pacjent jest uzależniony od papierosów warto odrzucić je na parę dni, z uwagi na to, że utrudniają zasklepianie się rany.

Stomatolodzy przestrzegają, aby w 1 dobie od momentu zabiegu usunięcia zęba, nie przepłukiwać zbyt mocno ust. Miejsce zabiegu zabezpiecza skrzep, którego usunięcie mogłoby wywołać otwarcie rany. To sprawia trudny do zniesienia, przejmujący ból oraz otwartą drogę dla bakterii. Równie mocno trzeba uważać podczas szczotkowania.