Co według dentysty należy robić po wyrwaniu zęba?

Stomatolog zawsze stara się dopasować technikę leczenia, by oszczędzić zęby pacjenta, jednak bywa tak, że usuniecie zęba jest jedynym rozwiązaniem kłopotu pacjenta. W takiej sytuacji stanowczo trzeba stosować się wytycznych stomatologa. To ważne, by nie dopuścić do komplikacji, a sam czas gojenia przeminął prędko oraz bezpiecznie.

W głównej mierze należy zgodnie z poleceniami zatrzymać krwawienie, przyciskając chroniący ranę jałowy gazik. Poza tym powinno się uważać, ze lekami przeciwbólowymi. Znieczulenie traci siłę niedługo po zabiegu, a ból może stać się nieprzyjemny. W tej sytuacji należy całkowicie stosować się zaleceń dentysty, dlatego że nieodpowiednie dawkowanie środków przeciwbólowych może stać się niebezpieczne dla zdrowia.

Po powrocie do domu warto przyłożyć do policzka zimny okład, by pomniejszyć ryzyko wystąpienia opuchlizny. Jeżeli wziąć pod uwagę przyjmowanie jedzenia, przez początkowe dwie godziny nie należy pić i jeść. Dopiero po upływie 2-3 można spożyć coś niewymagającego, zwłaszcza w formie płynnej lub papkowatej. Nie powinno się spożywać chrupkich i twardych lub gorących i pikantnych potraw. Jeżeli palisz papierosy lepiej odłożyć je na kilka dni, z uwagi na to, że utrudniają zasklepianie się rany.

Dentyści przestrzegają, by w 1 dobie od zabiegu wyrwania zęba, nie przemywać zbyt często ust. Miejsce zabiegu ochrania skrzep, którego usunięcie mogłoby spowodować otwarcie rany. To wywołuje trudny do zniesienia, dokuczliwy ból oraz dojście dla bakterii. Tak samo mocno trzeba uważać w czasie szczotkowania.