Co szkodzi zębom?

Często mówi się o tym, na ile istotna jest dbałość o zęby oraz poprawna higiena jamy ustnej. Dentyści alarmują przed negatywnymi skutkami braku szczotkowania zębów, jednak istnieje także wiele innych ujemnych przyczyn. Co psuje zęby oprócz niewystarczającej higieny lub równie znanymi z psucia słodkościami? Zwykle są to nawyki, jakie niekorzystnie wpływają na zdrowie zębów.

Na szczycie wszystkich list dotyczących niszczenia zębów muszą pojawić się papierosy. Powszechnie wiadomo, że będące w nich toksyczne substancje nie tylko szkodzą zębom, ale i całemu organizmowi. Niektórzy mają upodobanie do otwierania zębami butelek. Takie działanie nie tylko naraża zęby na mikropęknięcia i uszkodzenia, ale także powiększa ryzyko ukruszenia. Te same skutki daje zgrzytanie i zaciskanie zębów. Spowodowane tym przedwczesne starcie zębów, sprawia zniszczenie ich głównej ochrony. Zęby psuje także obgryzanie ołówków, długopisów czy paznokci. To z kolei sprzyja mnożeniu się bakterii oraz rozwojowi próchnicy.

Nawyki żywieniowe również wpływają na zdrowie zębów. Przekąski pomiędzy posiłkami wytwarzają osad na zębach, jakiego większość ludzi nie oczyszcza w ciągu zabieganego dnia. Należy również wiedzieć, że niektóre produkty spożywcze oraz płyny zostawiają przebarwienia albo psują szkliwo przez wielką zawartość kwasów.

Prawidłowa higiena wspiera w przeciwdziałaniu psuciu się zębów, jednak trzeba pamiętać, by wykonywać to właściwie. Za silne szczotkowanie niszczy szkliwo oraz uraża  dziąsła. Należy więc szczotkować z uwagą.