Co robić, kiedy bolą ósemki?

Chociaż ósemki pojawiają się w ludzkiej jamie ustnej na samym końcu, mogą sprawiać wiele nieprzyjemności. Co do zasady prawidłowo umieszczonych i zdrowych zębów nie powinno się ruszać. Bywają jednak pewne czynniki, jakie oznaczają, że potrzebne jest wyrwanie ósemki.

Często proces wyżynania się zębów mądrości jest zakłócony na przykład ze względu na brak miejsca w jamie ustnej. Zęby, które mają za mało miejsca, uciskają pozostałe zęby. To sprawia najczęściej ogromny ból i przemieszczanie się innych zębów. To może przekładać się na pojawienie się i zwiększenie wad zgryzu. Mała ilość miejsca w jamie ustnej dla niektórych zębów może również wywoływać trudności podczas całkowitego otwierania ust. To dla pacjenta oznacza nieprzyjemny dyskomfort, którego dobrze jest się pozbyć.

Usuwanie ósemek przydatne jest również wtedy, kiedy ząb psuje próchnica, szczególnie w zaawansowanym stadium. Ten problem może z łatwością przenosić się na inne zęby, dlatego należy wyeliminować jej źródło. Zdarza się też tak, że blisko zęba rozwija się silny stan zapalny dziąsła, zwykle spowodowany właśnie zmianami próchniczymi. W takim wypadku ekstrakcja staje się jedynym sposobem usunięcia problemu.

Usuwanie zębów u stomatologa nie boli, dzięki wykorzystywanym znieczuleniom.