Przyczyn bólu dziąseł jest bardzo dużo, jednak nie należy ich ignorować. Pacjenci często wybierają się na konsultację w gabinecie dentystycznym dopiero w przypadku silnego bólu zębów. Do stomatologa powinno się zgłosić się również, kiedy bolą dziąsła.
Ból dziąsła zazwyczaj pojawia się w towarzystwie zaczerwienienia, obrzęku, a czasem nawet krwawienia. Przeważnie ignorujemy te objawy, zrzucając winę na przypadkowe urażenie się szczoteczką do zębów, niestety takie objawy mogą sygnalizować początek większego problemu. Wynikający z tego stan zapalny, może powodować rozwój zmian kieszonek dziąsłowych, zapaleń przyzębia lub osuwania się dziąseł. To też bezpośrednio wpływa na powstawanie paradontozy, jednej z przyczyn wypadania zębów.
Z reguły zapalenia rozwijają się z podrażnień, ze względu na niewłaściwe lub niedokładne szczotkowanie lub używanie nici dentystycznych. Zbierająca się płytka nazębna to siedlisko bakterii, jakie mogą wywołać stan zapalny. Często ból pojawia się również na skutek uderzenia (urazu), stosowania słabo dopasowanych protez, a także u kobiet ciężarnych.
Szybkim sposobem na złagodzenie bólu są specjalne, łagodzące żele lub płukanki powszechne w aptekach. Trzeba się jednak liczyć z tym, że w wielu przypadkach jedynie maskują ból i pozostawiają niewyleczony problem. Jeśli stan zapalny utrzymuje się długo czas, powinno się jak najszybciej skontaktować się z dentystą. Wizyta w gabinecie dentystycznym i leczenie usunie ból na dobre.