Wyrywanie zęba przeważnie zaleca się w szczególnych sytuacjach, kiedy uratowanie zniszczonego zęba jest niewykonalne. Stomatolog wyrywa zęby jako etap na przykład w trakcie leczenia implantologicznego lub ortodontycznego, jeżeli rozmieszczenie zębów potrzebuje większej powierzchni w jamie ustnej. Obecnie stosowane znieczulenia w gabinetach stomatologicznych sprawiają, że usunięcie zęba jest bezbolesne, jednak warto mieć na uwadze to, że po zabiegu mogą pojawić się nieco nieprzyjemne dolegliwości. Z tego powodu powinno się przygotować się do zabiegu ekstrakcji zęba.
Chociaż zabieg wyrwania zęba nie jest skomplikowany, stomatolog za każdym razem poleca ostrożność. Po zabiegu czasami dolega słabe samopoczucie, z tego powodu lepiej wybrać właściwy termin wizyty i w razie konieczności zwrócić się o pomoc bliskiej osoby. Przed zabiegiem i na kilka dni po nim nie powinno się używać papierosów i nie spożywać alkoholu. Po ekstrakcji zęba nie powinno się jeść ani pić co najmniej przez dwie lub trzy godziny, z tego względu warto zjeść odżywczy posiłek przed wizytą w gabinecie dentysty. Świetnym pomysłem jest też wykupienie wskazanych przez stomatologa leków, płukanek i antybiotyków. To one pomogą w procesie gojenia się rany i powrotu do sił, dlatego warto je przygotować. Na samą wizytę w gabinecie dentysty trzeba przyjść porządnie wyczyszczonymi zębami.
Za sprawą przygotowania zabieg ekstrakcji zęba odbędzie się szybko i sprawnie. Pacjent poczuje się swobodnie. Dentysta dopilnuje, aby wyrwanie zęba było absolutnie bezpieczne.