Co należy robić po zabiegu wszczepienia implantu zębów

Jak postępować po wszczepieniu implantu ?  Implantacja to zabieg dość trudny biorąc pod uwagę pacjenta. Leczenie dziąseł i zaakceptowania implantu zajmuje trochę czasu, co sprawia, że osoba przyjdzie na taki zabieg musi wykazać się ostrożnością. Zwykle po zabiegu pojawia się obrzęk dziąseł, co koniecznie należy łagodzić lodowymi okładami. Na przykład przykładając specjalne żelowe woreczki dostępne w aptece do schładzania w lodówce.

Na początku najlepiej też wprzygotowywać bardzo ciepłych potraw i przejść na półpłynną dietę. Nie należy używać części jamy ustnej, w której umieszczono implant, żeby dziąsło mogło goić się w spokoju. Zdaniem stomatologów niedobre jest też dotykanie językiem albo operowanego miejsca, żeby nie doprowadzić do zakażenia albo podrażnień. Powinno się też odłożyć papierosy i alkohol, z uwagi na to, że wydłużają czas zrastania się dziąseł. Ponadto przez okres  mniej więcej miesiąca nie powinno się wykonywać wysiłku fizycznego.

Szczególnie ważne w tym przypadku jest stosowanie się zaleceń dentysty. Zwłaszcza pod kątem brania środków przeciwbólowych i antybiotyków. Samodzielne pomniejszanie albo powiększanie dawek bez zgody stomatologa może być niebezpieczne dla zdrowia. Dobrze też przemywać jamę ustną specjalnymi płukankami. Wykazują one zastosowanie łagodzące, odkażające i przeciwbakteryjne. Natomiast w trakcie szorowania zębów, należy omijać miejsce zabiegu, a zęby szorować miękką szczoteczką.

Koniecznie jest też pojawianie się na wizytach kontrolnych oraz odwiedzanie dentysty, jeśli tylko zauważy się alarmujące objawy.