Chirurgia stomatologiczna

Chirurgia szczękowa jest częścią medycyny, która łączy ze sobą cząstki medycyny ogólnej, chirurgii plastycznej i stomatologicznej. Zajmuje się leczeniem schorzeń jamy ustnej w tym zębów, szczęki, tkanek miękkich oraz twarzoczaszki.

Na oddział chirurgii twarzowo-szczękowej trafiają zawiłe przypadki, do których należą na przykład uszkodzenia lub deformacja jamy ustnej. Dotyczy to również leczenia długotrwałych stanów zapalnych oraz usuwania zębów , eliminacji wad zgryzu, czy umieszcznia implantów.

Chirurg szczękowo-twarzowy, to nie jest lekarz dentysta. Mają podobny zakres pracy, ale to dwie odmienne dziedziny zabiegowe. Dział stomatologiczny zajmuje się naprawą wyłącznie w zakresie jamy ustnej. Natomiast chirurgia szczękowa zawiera w sobie leczenie w obrębie twarzowej części czaszki, a zatem jest bardziej rozległym pojęciem.

CZYM ZAJMUJE SIĘ CHIRURG SZCZĘKOWY

?

Zniekształcenia twarzy i wady zgryzu

Odkształcenie twarzy na skutek wrodzonych lub nabytych wad zgryzu, takich jak: wysunięta żuchwa, tyłozgryz, zgryz głęboki czy zgryz otwarty to jedne z najczęściej spotykanych problemów, w których specjalizuje się chirurg szczękowy. Deformacja twarzoczaszki może też nastąpić w wyniku urazów mechanicznych – wypadku samochodowego, upadku lub pobicia. Chirurg szczękowo-twarzowy może również podnieść estetykę twarzy pacjenta, formując pożądany zarys czy proporcje podbródkowi.

Zatrzymane zęby

Zatrzymanie zębów jest wtedy, gdy ich wzrost ustaje, ale nie wyrzynają się nad błonę śluzową albo rosną w środku kości. Wynikiem tego jest niebezpieczny stan zapalny, mogą też przesuwać sąsiednie zęby w nieodpowiednie, co wiąże się z przykrymi dolegliwościami bólowymi. Najczęściej zatrzymanie zębów dotyczy ósemek. Chirurg szczękowo-twarzowy gwarantuje ich usunięcie.

Stany zapalne, torbiel lub guz w obrębie jamy ustnej

Zaangażowanie chirurga szczękowo-twarzowego to niezbędne działanie, w przypadku gdy guz lub torbiel wyrośnie niedostępnym położeniu lub w rejonie zatok szczękowych. Chirurg też pomaga wyleczyć stany zapalne kości, pochodzące od zębów.

Złamania kości szczęki

Do złamań może dojść w rezultacie wypadku, mocnego uderzenia lub urazu. Tego rodzaju zabiegi chirurgii twarzowo-szczękowej odbywają się w miejscowym znieczuleniu. W groźniejszych przypadkach podaje się znieczulenie ogólne. W punkcie złamania zazwyczaj umieszczane są specjalne protezy, szyny bądź metalowe mikropłytki. Przyjmują one rozmaite kształty, ze względu na możliwość nadawania im wybranego kształtu, do uszkodzonej kości.

Resekcje korzeni zębów

Ten zabieg wykonuje się głównie na zębach jednokorzennych i jest on konieczny w sytuacji, gdy przekształcenia w wierzchołku korzenia są powodem stanów zapalnych żuchwy. Są to także efekty choroby przy wierzchołku korzenia, zapalanie w wyniku obecności ciała obcego, złamanie korzenia zęba z martwą miazgą. W przypadku resekcji nie ma potrzeby usuwania całego zęba. Zwalcza się głównie powody dolegliwości. Wyrywany jest zaledwie zepsuty fragment korzenia. Pacjent jest pod znieczuleniem podczas zabiegu. Po zlikwidowaniu zmienionej tkanki wraz z wierzchołkiem korzenia, zabezpiecza przed ryzykiem kolejnego stanu zapalnego, przy pomocy uszczelnieniu kanału i wypełnieniu ubytku.

Sprowadzenie do łuku zębów zatrzymanych

Najczęściej odnosi się do kłów. Gdy ząb, w trakcie wzrostu miał niewiele miejsca w szczęce albo wykrzywił się, ortodontycznie wprowadza się go do łuku zębowego. Po ustaleniu jego położenia dzięki diagnostyce radiologicznej, odsłania się go chirurgicznie i przytwierdza zamek ortodontyczny, by osiągnął właściwą pozycję w łuku zębowym.

Implanty zębów

Braki w uzębieniu są rezultatem rozmaitych przyczyn. Najczęściej jest to brak troski o higienę jamy ustnej, osteoporoza czy cukrzyca, wypadek lub palenie tytoniu. Chirurg szczękowo-twarzowy, zapewnia możliwość wypełnienia braków , wszczepiając implanty zębów. Takie rozwiązanie dużo zalet, w tym gwarantuje pełną estetykę i funkcje, zbliżonym do pozostałych zębów.

Plastyczność tkanek miękkich i tkanki kostnej

Chirurg szczękowo-twarzowy zajmuje się zabiegami na tkankach miękkich i kostnych, by naprawić estetykę szczęki. Wykonywane są także przed wszczepieniem implantów zębowych czy leczeniem protetycznym. Kuracja ma wówczas na celu pozbycie się nierówności, fałdek czy zgrubień, żeby jama ustna realizowała warunki stabilizowania ruchomej protezy. Takie zabiegi dotyczą też rozszczepienie wyrostka zębodołowego, powiększenie gęstości tkanki kostnej albo poprawy zatoki szczękowej i dna jamy nosowej.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Na konsultację u chirurga szczękowego potrzebne jest skierowanie. Można o nie poprosić każdego lekarza – nie tylko stomatologa, ale także lekarza rodzinnego. Tylko pacjenci po urazach albo w ostrych stanach zapalnych zostaną przyjęci bez skierowania.

Warto wspomnieć, że wizyta u chirurga szczękowo-twarzowego jest dostępna na NFZ w placówkach, mających podpisane umowy na świadczenia z działu chirurgii szczękowej. Czas oczekiwania zwykle jest zależny od ilości pacjentów i wielkości miasta.