Ceny zabiegów stomatologicznych

Resekcja wierzchołka korzenia

Ten zabieg jest wykonywany, kiedy nie ma możliwości ponownego leczenia kanałowego lub kiedy zmiany okołowierzchołkowe mu się nie poddały. Leczy on rozwinięty stan zapalny, którego objawami mogą być nieznośne bóle, nasilające się podczas nagryzania. Wtóruje im obrzęk polika, obecność uwypukleń na dziąśle i czasami nawet gorączka. Do zapalenia dochodzi w wyniku reakcji organizmu na bakterie, które znajdują się w kanale korzeniowym. Resekcja dokładnie oczyszcza kanał, poprzez usunięcie jego uszkodzonej części.

Przebieg zabiegu

Chirurg stomatologiczny na wstępie podaje znieczulenie miejscowe, co oznacza, że zabieg jest zupełnie bezbolesny. Dyskomfort i lekkie bóle pojawiają się dopiero z czasem, w wyniku gojenia się rany, powstałej w rezultacie otwarcia tkanki miękkiej w pobliżu korzenia. Pozwala to na odsłonięcie kości i zlikwidowanie zakażonej albo zapalnie zmienionej tkanki, wraz z wierzchołkiem korzenia. Dodatkowo dla uszczelnienia, kanał uzupełnia się przeznaczonym do tego cementem (MTA). Pozostałe ubytki kostne, wypełnia się biomateriałem. Na koniec chirurg stomatologiczny okrywa to miejsce specjalną membraną. Po operacji zaleca się używanie zimnych okładów oraz spożywanie chłodnych posiłków i napojów, najlepiej niezbyt gęstej konsystencji, aby nie nasilić krwawienia. Trzeba się również stosować do zaleceń i przyjmować wszystkie leki w zapisanych przez stomatologa dawkach.

Usunięcie ósemek

To bardzo znany zabieg w chirurgii stomatologicznej. Dochodzi do niego, kiedy zęby mądrości sprawiają problemy lub profilaktycznie za zgodą stomatologa chirurgicznego. Ósemki to zęby wyrastające około dwudziestego roku życia. Zdarza się, że jest to nieprzyjemne doświadczenie, z racji tego, że ich wyżynanie kojarzy się z dotkliwym bólem. Problemem stają się jednak dopiero, kiedy zęby te wyżynają się krzywo albo jeżeli brakuje dla nich miejsca. W takich sytuacjach pacjenci decydują się na zabieg ekstrakcji. Ponadto czynnikiem może być ich złe osadzenie w jamie ustnej, które skutkuje niedokładnym czyszczeniem, a ono może ułatwiać rozwój próchnicy. Do usunięcia profilaktycznego dochodzi, kiedy jest ryzyko, że ząb będzie stwarzał problemy w przyszłości. Najlepszym wiekiem na ekstrakcję ósemek są okolice dwudziestego roku życia, ponieważ organizm jest wciąż w najlepszym stanie psychicznym i fizycznym. W tym czasie kości są już całkowicie rozwinięte i organizm szybciej wraca do formy. Niegdyś zęby mądrości były człowiekowi bardzo potrzebne, jednak dziś spożywany pokarm uległ zmianie wraz z biegiem czasu i tak naprawdę są one już niepotrzebne.

Wszczepienie implantu zęba

Ekstrakcja wciąż wywołuje wśród pacjentów lęk, jednak dzięki rozwojowi technologii stomatologicznej nie zabiegu nie trzeba się bać. W celu usunięcia bólu, chirurg stomatologiczny stosuje znieczulenie miejscowe, dzięki temu ekstrakcja przebiega zupełnie bezboleśnie. Nawet kiedy czasami ząb wymaga rozcięcia na kilka części, aby móc łatwiej go wyciągnąć.

Bez znaczenia, w jakich okolicznościach utracono zęby, dobrze jest rozważyć wszczepienie implantu zębowego. Jest to potrzebne do przywrócenia poprawnego stanu szczęki. Bez odpowiedniego nacisku dochodzi do jej zaniku. Implant doskonale odwzorowuje zęby naturalne. Za pomocą tytanowego korzenia zachowuje wszystkie prawidłowości w żuchwie i jest całkowicie przyswajany przez organizm. Implant nie tylko dobrze odwzorowuje ząb, ale także wyglądem bardzo go przypomina. Nakładka porcelanowa doskonale wpasowuje się kolorystycznie w resztę uzębienia. Dodatkowo implantem stomatologicznym można wymienić nie tylko jednego, ale kilka zębów. W przeciwieństwie do ruchomych protez, implanty zachowują się dokładnie w ten sam sposób, jak zęby naturalne. Dyskomfort towarzyszy zaledwie przez krótki czas po zabiegu implantacji.

Przebieg zabiegu implantacji.

Jako pierwsze odbywają się pełne konsultacje z chirurgiem stomatologicznym, ze względu na to, że każda żuchwa ma swoje indywidualne zapotrzebowanie. Istotne jest, aby odpowiednio dobrać implant zębowy, z tego powodu, że musi współgrać z otaczającymi go tkankami i kośćmi. Zabieg jest bezbolesny, dlatego że odbywa się przy miejscowym znieczuleniu i kończy się w ciągu 30 minut. Implant zębowy jest zrobiony z dwóch części: korzenia, który jest wszczepiany do kości oraz porcelanowej nakładki albo innego tworzywa, które odzwierciedla kształtem i kolorem naturalny ząb.

Umów się na wizytę dziś w Esthetic dental Clinic Implanty Toruń

Wydłużenie korony klinicznej zęba

Ten zabieg może być wykonywany zarówno w celach typowo estetycznych, jak i leczniczych. Stosowany jest głownie na zębach górnych. Działa na zasadzie przedłużenia ich, czego wynikiem jest równy, idealny uśmiech. Czasami bywa to konieczne do nałożenia aparatu ortodontycznego. Pomaga to też w odsłonięciu większej części korony zęba, by ułatwić walkę z próchnicą. Zęby wydają się dłuższe, dzięki zmniejszczniu tkanki budującej dziąsła. Zapobiega to też rozwojowi nowych chorób, dzięki większej powierzchni do czyszczenia. Zabieg nie wymaga powtórzeń, jest jednorazowy, a rezultat jest trwały. Pacjenci zazwyczaj decydują się na wydłużenie korony zęba, dlatego że skutkuje to równym, pięknym i szerokim uśmiechem.

Przebieg zabiegu

Chirurg stomatolog usuwa tkankę budującą dziąsła. Następnie uzupełnia wszelkie braki w zębie za pomocą korony porcelanowej albo podtrzymania wypełnienia. Całemu zabiegowi towarzyszy znieczulenie miejscowe. Mimo, że nie jest to trudna czynność, nadal jest to zabieg chirurgiczny, z którego mogą wynikać powikłania. Chirurg stomatolog daje wszelkie wskazówki dotyczące dbania o jame ustną, po wydłużeniu korony klinicznej zęba. Należy spożywać miękkie lub płynne pokarmy i korzystać z okładów z lodu. Dodatkowo chirurg stomatlologiczny przypisze receptę na leki usuwające ból.

Plastyka dziąseł

Nie wszyscy rodzą się z wspaniałym uśmiechem, bywa też tak, że dziąsła przesadnie przysłoniły zęby i to je przede wszystkim widać po uniesieniu warg. Dzieje się też tak na skutek ich obrzmienia po różnych zabiegach stomatologicznych, jednak nie są to jedyne powody, zaliczane są do nich też np. zła higiena jamy ustnej, czy bruksizm. Jednak wszyscy pragną, żeby podczas uśmiechania się ukazywały się doskonałe zęby, zamiast różowych dziąseł. Na szczęście jest na to jeden sposób, czyli plastyka dziąseł. Jednak nie służy ona jedynie estetyce, jest też wykorzystywana w przypadku próchnicy poddziąsłowej. Dzięki odsłonięciu dziąseł możliwe jest jej dokładne wyleczenie.

Przebieg zabiegu

Znieczulenie miejscowe pozwala na bezbolesne przeprowadzenie zabiegu. Chirurg stomatologiczny pozbywa się zbędnej części dziąseł. W następnej kolejności plastyka brzegu kości, pozwala uformować szerokość w nowej linii dziąsła. Po zabiegu niezbędna jest właściwa higiena jamy ustnej. Pacjent ma obowiązek unikania szczotkowania zębów, ze względu na ryzyko wystąpienia silnego bólu, przez naruszenie gojącego się miejsca. Dla zminimalizowania opuchlizny można stosować specjalne płukanki ziołowe. Dalsze działania wskażą wizyty kontrolne u chirurga stomatologicznego. Nakieruje on na właściwą troskę o higienę po zabiegu i pomoże dobrać odpowiednią szczoteczkę do zębów.

Usunięcie korzenia zęba

Jest to jeden z bardziej wymagających zabiegów, którym trudni się chirurg stomatologiczny. Dochodzi do niego, gdy korzenie zębowe psuja się, a inne środki leczenia nie działają. Lekarz musi szczegółowo przebadać w jakim stanie są korzenie i wtedy może uznać potrzebę ich usunięcia. Dzięki temu powstrzymuje się rozwój choroby. inną przyczyną usunięcia jest też korzeń, który nie wystaje powyżej poziomu kości. Nie powinien jednak wyłaniać się dalej, niż na jeden minimetr.

Przebieg zabiegu

Przed zabiegiem stosuje się znieczulenie miejscowe. Jest to konieczne, ponieważ aby dostać się do korzenia, chirurg stomatologiczny musi naciąć dziąsło, aby je otworzyć. Czasami korzenie są ze sobą złączone, wtedy niezbędne jest użycie piły żeby je rozłączyć. Bywa tez tak, że potrzebne jest przycięcie zęba. Wszystko uwarunkowane stopniem rozwinięcia choroby i połączenia korzeni i utrudnionego lub ułatwionego do nich dostępu. W pojedynczych wypadkach zabieg ten odbywa się pod narkozą, lecz dochodzi do tego tylko w odpowiednio wyposażonych klinikach i alarmowych sytuacjach. Po zabiegu w ciągu najbliższych dwóch godzin trzeba wstrzymać się od spożywania posiłków i aplikować zimne okłady. Zwiększa się wtedy ryzyko powstawania zakażeń, z tego powodu pacjent, w razie konieczności, dostaje przypisane antybiotyki i leki przeciwbólowe.

Usunięcie zęba zatrzymanego

Ząb zatrzymany, to taki, który miał problem w trakcie wzrostu. Nie widać go z zewnątrz, dlatego że tkwi pod błoną śluzową dziąsła. Utkwił w tkance kostnej lub w żuchwie. Najczęściej nie miał miejsca z powodu zbyt ciasnego uzębienia, lub, jak w przypadku ósemek po prostu się nie zmieścił. Pomimo tego, że nie jest widoczny, może przyczyniać się do bólu oraz poważnych, patologicznych przekształceń w jamie ustnej. Do takich zmian należy np. stłoczenie zębów siecznych, czy dysfunkcja stawów skroniowo-żuchwowych. Oczywiście nie dojdzie do tego, jeśli taki ząb w odpowiednim czasie zostanie usunięty.

Przebieg zabiegu

Zabiegu dokonuje odpowiednio wykwalifikowany chirurg stomatolog. Niestety jest on dość skomplikowany i może wiązać się z powikłaniami. Na samym początku należy odsłonić zatrzymany ząb z kości, później naciąć tkanki tak, aby ryzykować krwotoku. Pomagają w tym odpowiednie narzędzia. Na końcu zatrzymywana jest krew i następuje zszycie rany. Po zabiegu zaleca się spożywanie tylko miękkich posiłków i unikanie gorących potraw. Pacjent otrzymuje receptę na leki przeciwbólowe i antybiotyki strzegące przed zakażeniem. Zabieg ten wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań, a jednym z nich jest uszkodzenie korzeni i koron zębów sąsiadujących. Może to prowadzić do ich obumierania. W zależności od położenia, może też oznaczać np. ryzyko powstania przetoki ustno-nosowej, w trakcie usuwania trójek górnych.

Podcięcie wędzidełka

Taki zabieg zwykle dotyczy dzieci, wskazaniami do jego przeprowadzenia mogą być kłopoty z wymową, wysunięciem języka na brodę lub jego uniesieniem, utrudnienie przy wykonywaniu ćwiczeń logopedycznych, a czasami gdy dziecko nadmiernie się ślini. Na te wszystkie czynniki mogą oddziaływać wędzidełka, których w jamie ustnej jest aż pięć. Najczęściej te dolegliwości są wyłapywane przez logopedę, to on wykrywa nieprawidłowości, związane z wymową. Jeśli ich powodem jest wędzidełko, nie może on pomóc dziecku, dlatego kieruje pacjenta do chirurga stomatologicznego, który operacyjnie przytnie problematyczne wędzidełko. Po zabiegu natomiast zapobiegnie tworzeniu twardych blizn, nawet osobom, które nie doświadczyły problemu z nieodpowiednią wymową. Zabieg jest z całą pewnością bezpieczny i nie zraża dzieci do chirurga stomatologicznego. Pomimo tego, że odbywa się bez znieczulenia, zupełnie nie boli. Krwawienie jest tak naprawdę minimalne, a zabieg krótki i łatwy. Dodatkowo nie wpływa on praktycznie na jakość życia codziennego i nie zostawia dzieciom niechcianych wspomnień. Jeśli któraś z wymienionych wyżej nieprawidłowości utrudnia życie osobie dorosłej, nie ma przeszkód do wykonania zabiegu. Można go przeporadzić w każdym wieku, niezależnie, czy pacjent ma 5, czy 30 lat.

Usunięcie zęba mlecznego

Zęby mleczne wbrew pozorom są bardzo ważne, ponieważ to ich rolą jest przygotowanie miejsca dla tych stałych. Nie należy ich zaniedbywać, ponieważ próchnica może zagrażać także ich następcom. Ważne jest też, by nie usuwać ich zbyt wcześnie. Do ekstrakcji nadają się w momencie, gdy ząb stały, kryjący się pod nim, uformuje 3/4 swojego korzenia. W w takim przypadku mleczak nazywany jest zębem przetrwałym, ponieważ zbyt długo utrzymuje się w jamie ustnej. Jeśli nie wyleci w tym czasie samoistnie należy zwrócić się do chirurga stomatologicznego, który stwierdzi, czy ząb nadaje się do wyrwania. Pozostanie zęba przetrwałego w jamie ustnej może skutkować zapaleniem albo przerostem dziąsła, to z kolei wiąże się z bólem i krwawieniem. Może to też poskutkować zmianą toru dla wyżynającego się zęba stałego, a to może spowodować krzywy zgryz w przyszłości. Jest to najczęstsza przyczyna usunięcia zębów mlecznych. Do pozostałych należy potrzeba ekstrakcji poprzez zaniedbania i nieodpowiednią higienę, które przyczyniły się do rozwinięcia się próchnicy w stadium, które nie nadaje się do leczenia. Może to skutkować kłopotami w czasie wzrostu zębów stałych. Należy pamiętać, że ekstrakcja zęba we wszystkich przypadkach powinna być ostatecznością. Nowoczesne technologie stomatologiczne umożliwiają ratunek nawet bardzo chorych zębów. Dlatego trzeba konsultować się z chirurgiem stomatologicznym, który udzieli wszelkich informacji.

Usunięcie zęba stałego

Współczesna technologia pozwala nam liczne sposoby leczenia zębów. Jednak czasami jest już na to za późno. Wtedy ostateczną metodą na ochronę zdrowych zębów jest usunięcie chorego. Powstrzymuje to rozwój próchnicy oraz innych chorób w jamie ustnej. W ten sposób robi się też miejsce dla pozostałych zębów, jeśli są usytuowane zbyt gęsto. Bywa to potrzebne podczas zakładania aparatu ortodontycznego. Dawniej był to bardzo powszechny zabieg, jednak obecnie technologia stomatologiczna stosuje się go w wyjątkowych sytuacjach. Zawsze najpierw podejmuje się wszelkie czynności służące ratowaniu chorego zęba.

Przebieg zabiegu

Wbrew przekonaniom sam zabieg nie jest tak bolesny, jakby się wydawało. Chirurg stomatologiczny w pierwszej kolejności stosuje znieczulenie miejscowe, dzięki czemu pacjent nie traci całkowitego czucia, a zabieg przebiega bezboleśnie. Potem zrywa więzadło okrężne osłaniające ząb. Kolejnym etapem jest zwichnięcie zęba tak, by zerwać włókna ozębnej, a ząb oddzielił się od kości. W przypadku większej ilości korzeni, czasami konieczne jest przecięcie zęba na kilka osobnych części, aby ułatwić wyciągnięcie. Po zabiegu ważne jest dokładne oczyszczenie zębodołu. Chirurg stomatologiczny dokładnie oczyszcza ranę i tamuje krew, a w wyjątkowych przypadkach nakłada szwy. Ból można odczuwać jeszcze na kilka dni po zabiegu, z uwagi na głębokość rany.

Stomatolog Toruń cennik

Umów się na wizytę:

Esthetic Dental Clinic Toruń

Ortodonta Toruń