Brak wszystkich zębów – implanty stomatologiczne czy całkowita proteza?

Bezzębie, czyli całkowity brak zębów to przypadek szczególny, z którym trzeba zgłosić się do dentysty. Całkowity brak zębów powoduje nie tylko nieprzyjemne uczucie, ale też ujemnie oddziałuje na zdrowie dziąseł. Wskazane w tym przypadku leczenie protetyczne przywraca funkcje zgryzu i umiejętność prawidłowej wymowy głosek (eliminuje seplenienie). Jaką techniką zatem odzyskać na nowo estetykę uśmiechu i zdrowie?

Zajmujący się leczeniem protetycznym stomatolodzy mają parę metod, ale obecnie często wybieranymi sposobami są wszczepienie implantów lub użycie tradycyjnej całkowitej protezy. Choć oba te rozwiązania dobrze radzą sobie z bezzębiem, oba posiadają zarówno słabe i mocne strony. Czasami korzystanie z protezy może być nieodpowiednie dla pacjenta ze względu na np. nietypowe warunki budowy szczęki. Takie protezy nie są też wieczne. Raz na parę lat trzeba kupić nową protezę, dlatego że z czasem są mniej dopasowane, jak na początku.

Wszczepienie implantów zębowych z kolei zajmuje znaczną ilość czasu, choć rezultat jest długotrwały, bo przy stosownej higienizacji, może utrzymać się nawet do końca życia. Przywrócenie funkcjonalności jamy ustnej za pomocą implantów to leczenie dłuższe ze względu na potrzebę wszczepienia implantu w kości szczęki i żuchwy. Wszczepiony implant przed osadzeniem korony, która będzie zastępowała ząb, musi zrosnąć się z tkankami i kośćmi. Dopiero wtedy można podejmować dalsze leczenie protetyczne.

Decydując między implantami, a protezą całkowitą warto wziąć pod uwagę komfort i wygodę.