Ból dziąsła

Przyczyn bólu dziąseł może być bardzo dużo, jednak nie powinno się ich ignorować. Pacjenci zazwyczaj chodzą na konsultację w gabinecie stomatologicznym w chwili trudnego do zniesienia bólu zębów. Do stomatologa trzeba umówić się także, gdy bolą dziąsła.

Ból dziąseł zwykle pojawia się obok zaczerwienienia, obrzęku, a nawet krwawienia. Zwykle bagatelizujemy te objawy, zrzucając winę na  tylko urażenie się szczoteczką do zębów, niestety takie przypadki mogą oznaczać początek poważniejszego problemu. Wynikający z tego stan zapalny, może prowadzić do zmian kieszonek dziąsłowych, zapaleń przyzębia lub recesji dziąseł. To też bezpośrednio wpływa na rozwój paradontozy, głównej z przyczyn utraty zębów.

Zwykle zapalenia pojawiają się w wyniku podrażnień, przez niewłaściwe lub niedokładne szczotkowanie lub stosowanie nici dentystycznych. Zbierająca się płytka nazębna to miejsce idealne dla bakterii, które mogą spowodować stan zapalny. Bywa tak, że ból pojawia się również w wyniku urazu (np. uderzenia), korzystania ze źle dobranych protez, czy u kobiet w ciąży.

Łatwym sposobem na usunięcie bólu są łagodzące płukanki czy żele sprzedawane w aptekach. Niestety w większości przypadków zaledwie maskują ból i nie leczą problemu. Jeżeli stan zapalny utrzymuje się długo czas, należy jak najszybciej zobaczyć się ze stomatologiem. Wizyta w gabinecie dentystycznym i leczenie wyeliminuje ból na dobre.