Aparat retencyjny w ortodoncji

Leczenie ortodontyczne zazwyczaj wymaga cierpliwości oraz czasu pacjentów. Korzystanie z aparatu na zęby, chociaż daje niezwykłe efekty, nie jest jedynym przyrządem, eliminowania wad zgryzu oraz wyrównywania uśmiechu. Dla trwałego rezultatu, zazwyczaj po zakończeniu leczenia aparatem ortodontycznym, wykorzystuje się tak zwany aparat retencyjny znany także jako retainer. Jego fundamentalnym przeznaczeniem jest utrzymanie rezultatów uzyskanych przez wcześniej stosowany aparat ortodontyczny. Zdarza się, że niektóre zęby mogą wracać na wcześniejsze nieodpowiednie położenia, z tego względu, aby powstrzymać ten proces, najlepiej wykorzystać aparat retencyjny.

O tym, jak długo aparat retencyjny będzie potrzebny zębom pacjenta, rozporządza ortodonta. Zazwyczaj to połowa czasu, który przeznaczyliśmy na leczenie aparatem ortodontycznym, ale bywa też tak, że aparat retencyjny musi być stosowany dłużej – nawet dożywotnio. Na wtórne przenoszenie się zębów zwykle wpływa wiele elementów np. wiek oraz wynikające z tego wyrastanie kolejnych zębów u mniejszych pacjentów.

Zastosowanie aparatu retencyjnego daje pewność, że wynik leczenia ortodontycznego będzie stały, a skorygowane zęby, zachowają się na poprawnych miejscach. Pacjenci, którzy używają aparatu retencyjnego, tak jak w przypadku ortodontycznego aparatu na zęby, powinni pamiętać o starannej oraz ścisłej pielęgnacji jamy ustnej. Tak samo ważna jest regularna opieka oraz konsultacja ortodonty.