aparat ortodontyczny dla dziecka

Aby zęby stałe były zdrowe oraz proste, trzeba przyglądać się dziecku właściwie od samego początku formowania uzębienia. Zazwyczaj nieprawidłowości powstają już w przypadku mleczaków, a zaniedbanie przekształceń, może przełożyć się na formę zębów stałych. Z uwagi na to na pierwsze wizyty w gabinecie dentystycznym powinno się zapisać dziecko jak najwcześniej – np. około 6 skończonych lat. Ortodonta oceni wtedy kondycję uzębienia malucha, a w razie konieczności poprowadzi leczenie.

Aparatem ortodontycznym skierowany oraz najczęściej wskazanym dla dzieci w w wieku od 4 do 12 lat jest aparat ruchomy. Składa się on z drucianych pętli oraz akrylowej płytki, które w indywidualny sposób są dobierane do każdego pacjenta. Zazwyczaj używa się ich do chwili, gdy w jamie ustnej dziecka wyjdą wszystkie zęby stałe. Co więcej, leczenie ortodontyczne przy użyciu tego aparatu ortodontycznego przynosi dość prędkie oraz pewne rezultaty.

Dużą zaletą aparatu ortodontycznego jest to, że w przypadku konieczności można go bez trudu zdjąć. Sprawdza się to zwłaszcza w trakcie spożywania pokarmów czy w celu dokładnej pielęgnacji jamy ustnej. Zwykle dentyści rekomendują stosowanie ruchomego aparatu ortodontycznego przez przynajmniej kilkanaście godzin dziennie. Tylko tak jego działanie będzie efektywne oraz przyniesie chciane wyniki. Pełen proces leczenia ortodontycznego odbywa się pod okiem ortodonty, w trakcie wizyt kontrolnych.