Aparat ortodontyczny a zęby a leczenie zębów

To, czy wolno naprawiać zęby w trakcie leczenia ortodontycznego, szczególnie interesuje pacjentów, jacy zdecydowali się na aparat stały. Nie należy wyjmować go samemu, z tego powodu po wystąpieniu jakichkolwiek problemów niezbędna jest wizyta u dentysty ortodonty. Przed rozpoczęciem leczenia aparatem ortodontycznym każdy pacjent musi zadbać o to, aby jego zęby zostały całkowicie wyleczone. W taki sposób neutralizuje się ryzyko dodatkowych wizyt naprawczych w ciągu noszenia aparatu na zęby. Na dobrą sprawę nie ma zakazów leczenia zębów, jeżeli pacjent ma aparat stały na zęby.

Korzystanie z aparatu ortodontycznego łączy się większą koniecznością troski o zęby. Z uwagi na przyklejone na zębach zamki i pozostałe elementy budowy aparatu ortodontycznego, wymiatanie osadów i resztek jedzenia staje się nieco trudniejsze. Ze względu na to pacjenci leczący się ortodontycznie muszą staranniej czyścić zęby, szczególnie w pobliżu aparatu ortodontycznego. Zaniedbanie higieny w tym okresie, może spowodować, że na uprzednio wyleczonych zębach pojawią się zmiany próchnicowe. W tej sytuacji powinno się zapisać się na wizytę u stomatologa. Zignorowanie próchnicy z uwagi na aparat ortodontyczny może spowodować negatywne skutki. Próchnica z łatwością atakuje na sąsiednie zęby, dlatego bezpieczniej zniwelować problem.

Leczenie w czasie używania aparatu jest dostępne. Jeżeli aparat uniemożliwia dojście do popsutego zęba, można go usunąć na czas naprawy. Ten zabieg nie przeszkodzi w skuteczności ortodontycznego leczenia.